Cestovné tašky a turistika – trochu histórie
Začiatky:
Starovekí Egypťania okolo roku 1500 pred Kristom sú považovaní za vynálezcov batožiny. Na svoje cesty používali truhlice a kufre, z ktorých sa vyvinuli primitívne kufre vyrobené z kvalitného dreva a pokryté živočíšnym tukom alebo kožou, aby boli vodotesné. Batožina bola veľmi ťažká. Ťažké kmene a truhlice na vozíkoch s krvným ťahom, ktoré im bránili v rýchlom a svižnom pohybe.
História kufra je aj príbehom ľudí v migrácii. Kufor, ktorý sa vyvíjal tak, aby zodpovedal trendom a potrebám svojej doby, bol nenahraditeľný pre cestovateľov každého druhu, pričom odrážal veci, ktoré si cenia najviac.
Cestovanie pre radosť:
Ľudia vždy potrebovali cestovať, či už za účelom objavovania a objavovania nových krajín alebo pre naše vlastné potešenie. Cestovný ruch pokrýva práve to posledné. Priemyselná revolúcia, ktorá sa začala v druhej polovici 18. storočia, priniesla veľkú ekonomickú, sociálnu a technologickú transformáciu, ktorá sa rozšírila do zvyšku sveta. V dôsledku týchto zmien nastal exodus z vidieckych oblastí do rastúcich veľkých miest, ktoré potrebovali pracovnú silu pre nový priemysel. Preto sa objavili nové sociálne triedy. Kľúčový bol aj vývoj v doprave. Zlepšenie nákladnej a osobnej dopravy prispelo k zrodu voľného času, nových foriem zábavy a cestovania. Ľudia cestovali najmä vlakom, využívali skutočnosť, že železničné siete spájali destinácie v Európe a iných častiach sveta. V nasledujúcich desaťročiach dochádzalo k postupnej internacionalizácii hotelových spoločností, cestovných kancelárií a leteckých spoločností. V ponuke boli aj nové produkty a nové voľnočasové aktivity, ktoré sa okrem iného točia okolo športu a zdravia.
Dnešná turistika:
Odvetvie cestovného ruchu v Európe rastie, ale stále nedosahuje zisky pred pandémiou. Rovnako ako zvyšok sveta, aj sektor cestovného ruchu v Európe stále pociťuje dôsledky pandémie koronavírusu. V roku 2023 stále nebude možné dosahovať finančné výsledky ako v roku 2019, no budúcnosť vyzerá celkom optimisticky.