História vzniku sviatku dňa žien
Deň žien alebo Medzinárodný deň žien je sviatok oslavovaný 8. marca, ktorého cieľom je pripomenúť boj žien za rovnoprávnosť a pripomenúť im ich sociálnu, politickú a ekonomickú úlohu v spoločnosti. História tohto sviatku siaha až do konca 19. storočia a spája sa s bojom žien za volebné práva a rovnosť.
V roku 1908 sa v Spojených štátoch konalo prvé zhromaždenie na protest proti rodovej nerovnosti a za právo voliť ženy. O rok neskôr, 28. februára 1909, sa v New Yorku konal prvý Medzinárodný deň žien, ktorý organizovala Sociálnodemokratická strana Ameriky. Na tomto mítingu to bolo právo na prácu, vzdelanie a hlasovanie žien.
V nasledujúcich rokoch sa v rôznych krajinách Európy a Severnej Ameriky organizovali ďalšie manifestácie a zhromaždenia, na ktorých sa postulovali práva žien a pripomenula sa ich úloha v spoločnosti. V roku 1910 sa na medzinárodnej konferencii v Kodani rozhodlo ustanoviť Medzinárodný deň žien, ktorý sa mal každoročne sláviť 8. marca.
V roku 1917 sa v Rusku Medzinárodný deň žien oslavoval ako deň štrajku žien. V ten deň vyšli do ulíc Petrohradu ženy, ktoré požadovali lepšie pracovné podmienky a volebné práva. Tento štrajk prispel k vypuknutiu októbrovej revolúcie.
Po druhej svetovej vojne sa Deň žien stal štátnym sviatkom v mnohých krajinách východnej Európy a v roku 1975 ho OSN uznala za Medzinárodný deň žien.
Dnes sa na celom svete oslavuje Medzinárodný deň žien. V rôznych krajinách sa organizujú demonštrácie, konferencie, výstavy a iné podujatia, ktoré ženám pripomínajú boj za rovnoprávnosť a vyzývajú k ďalším zmenám na zlepšenie situácie žien v spoločnosti.
Stojí za to zdôrazniť, že napriek pokroku v boji za rovnosť mnohé ženy vo svete stále zápasia s diskrimináciou, násilím a nerovnakým zaobchádzaním na pracovisku alebo v súkromnom živote. Preto nám Deň žien pripomína boj za rovnosť a dôstojné zaobchádzanie.
Pozrite si naše produkty pre ženy tu