Prináša Budha šťastie?
Budhizmus je jedným z najväčších a najstarších náboženstiev na svete. Vznikla asi pred 2500 rokmi v Indii. Účelom Buddhovho učenia bolo pomôcť ľudstvu oslobodiť sa od utrpenia a nájsť cestu k osvieteniu. Trvalé šťastie možno dosiahnuť správnym správaním, meditáciou, duchovnou a fyzickou prácou.
Sochy a obrazy s obrazom Budhu dnes nájdete nielen v chrámoch Ďalekého východu, ale aj v domácnostiach a verejných budovách, ako aj na pracoviskách. Sú základným prvkom miestností na meditáciu a poskytujú dobré feng shui. Dekorácia s obrazom Budhu je jedinečným doplnkom do vášho domova a záhrady. Sochy a obrazy s obrazom „osvietených“ sa nachádzajú v obývačkách, kúpeľniach, terasách a balkónoch.
Buddha vo svojej fyzickej podobe je symbolom šťastia, sily, vnútorného pokoja a múdrosti. Stojí za to venovať pozornosť gestám (mudrám), ktoré urobil „osvietený“ a v akej polohe bol prezentovaný. S jeho siluetou sa môžeme stretnúť v sede, v stoji, v ľahu aj pri chôdzi. Stojaci Budha dáva požehnanie a odháňa zlé sily. Poloha v ľahu ukazuje jeho obraz tesne pred smrťou, vo chvíli najväčšieho osvietenia. Najčastejšie sediaci Budha ukazuje gestá (mudry) rukami, ktoré majú svoj symbolický význam:
- Gesto symbolizujúce stav hlbokej koncentrácie a meditácie: Ruky položené na ohanbí, jedna na druhej (dlane smerujú nahor).
- Gesto privolávajúce zem ako svedka: Pravá ruka spočíva na kolene (dlaňou smerujúcou dovnútra), končeky prstov sa dotýkajú zeme. Ľavá ruka je položená na stehne.
- Gesto na rozptýlenie strachu a poskytnutie ochrany: Pravá ruka je zdvihnutá do výšky ramien. Dlaň ruky smeruje von a prsty sú vystreté nahor.
Stretnúť môžeme aj postavu vysmiateho holohlavého Budhu s veľkým bruchom. Je odvodený od repliky čínskeho folklóru slávneho čínskeho mnícha Pu-Tai, ktorý podľa čínskej tradície robil zázraky. V čínskej kultúre prináša dotyk okrúhleho brucha smejúceho sa Budhu šťastie a prosperitu.